Sanat ve Elektronik Medya (SEM) rehberinin amacı kitaba dahil edilemeyen ve okuyucunun alan hakkındaki farkındalığını ve bilgisini arttıracak içeriği sağlamaktır. Buna göre rehber kitabın içeriğini tekrarlamayacak ve aşağıdaki ek bilgileri sunarak kitabı genişletecek ve katkıda bulunacaktır:

Konuya ilişkin olası başka içerik formları da mümkün. İçerik ürettikçe, başkalarına yararlı olacak faydalı püf noktaları bulabilirsiniz. Lütfen yorum yazarak yardım sayfasına katkıda bulunun. Geribildirimleriniz bu sayfayı olabildiğince kullanılabilir kılacaktır.

Rehber ortak bir çevrimiçi ansiklopedi olacak, adeta elektronik sanatın Wikipedia’sı gibi. Bu anlamda, amacı önyargılı değil doğru ve objektif bilgi vermek. Herhalde bir şekilde yazanın fikirlerini ifade etmeyen bir içerik oluşturmak imkansız (doğrusunu söylemek gerekirse bir çalışmanın gösterilmek üzere seçilmesi değeri hakkındaki bir fikri ifade ediyor). Ancak Rehberdeki başlıkların sadece kişisel fikirlerin ifade edilmesine aracılık etmemesi gerekiyor. Başlıklardaki yorumlar bölümü kişisel fikirlerin ortaya konulması için ayrıldı, fikir ve tartışmalar için bu bölümü kullanmanızı rica ediyoruz.

İçerik üretimi iki ana bölümden oluşuyor 1) Detaylandırma 2) Başlığın esasını geliştirme. Her ikisi için de detayları aşağıya yazdım. Başlık esası Rehbere yapacağınız orijinal katkıdır ve bir başlığı sitenin diğer kullanıcıları için en değerli kılan öğedir. İçerik oluştururken kendinizi sitenin bir kullanıcısı gibi hayal edip, bu sanatsal ve teorik çalışma, sanatçı ya da teorisyen hakkında ne bilmek istiyorum? Sitede ne tür görüntü, bağlantı ve bilgi görmek ve ulaşmak isterim? gibi soruları sormak faydalı olabilir.

Kitaplar bazı açılardan elektronik ara-yüzlerden daha faydalıdır. Buna karşın elektronik ara-yüzler kitapların sunamadığı olanaklar sunabilir. Bu meyanda başlıklarınız bu olanaklardan mümkün olduğunca yararlanmalı, mültimedya içeriği, geniş tanımlamalar ve bağlantılar açısından zengin olmalıdır.

Leave a Reply