2000s

The Conversation Map

Warren Sack developed The Conversation Map in order to visualize a comment/reference chain of certain media posts within a forum or archive. The Conversation Map is an interface that analyzes archives and sites based on words and their relationship to each other[2]. Each line on the interface represents a connection or a citation to the post within an archive, like a Facebook, forum, or reddit post. A dot means that there is no reference or citation made to that specific post. The hottest conversations typically mean it would look more like a spider web of lines in contrast to a post with only one or two lines, representing one or two connections to it.

Seattle Crime Cams

[video src=https://vimeo.com/158497068 height: 200 align:right] Dries Depoorter's Seattle Crime Cams streams surveillance videos in real-time to the gallery installation. The artist tapped into Seattle's surveillance systems by finding the feed of the footage buried in code. This offered him access to a continuous stream of video captured by the city's numerous surveillance cameras. “I found it pretty strange, that the police were sharing all this data to the general public,” he claims. “I had to show what you could do with this… You see just how much surveillance there really is.”

Floribots

  • by

139758.jpgFloribots, a massive art piece created by Geoffrey Drake-Brockman in 2005, is essentially an array of 128 simple folding paper flowers that are mechanically controlled. Each large flower extends out of a rigid base, and is capable of mechanically "blooming" and extending higher. Operating under a collective "hive-mind," they are capable of reacting to movement stimulus and even has an array of different "moods" they can display through dynamic movement.

Floribots

[video src=https://youtu.be/xUjPu0Jif-U] Floribots is a 128 robot origami flower interactive installation. It functions with “hive mind” characteristics by sensing the audience’s movement and adapting its behavior accordingly. The artist, Geoffrey Drake-Brockman programmed Floribots to simulate behaviors that are “both of an individual and a colony.” The technology of Floribots makes use of both software and electronics, allowing humans and machine to play creatively together. The artist installed sensors to detect the audience and in response the Floribots dance in waves creating a fun, interactive charged environment. 

Eyeborg (Neil Harbisson’s Cyborg Antenna)

Neil_Harbisson_cyborgist.jpgNeil Harbisson is a cyborg artist based in New York City. He is described as a cyborg artist because his artwork his artwork is concerned with the concept of cyborgism but also because he himself is technically a cyborg. He has an antenna implant, which he calls "the Eyeborg." This device is implanted in his skull and was designed to extend the limitations of human color perception. Although he was born completely color blind, he can can now even see infrared and ultraviolet colors that are invisible to humans.

Roomba Paintings

Roombas, or iRobots, have cleaned our carpets and floors since the 1990s [1] and have been an excellent innovation toward better vacuums ever since. In 2006, sculptor Bobby Zokaites saw more than just a better vacuum, he saw a potential tool to create art. What do you get when you take the vacuum out of the Roomba and add a paintbrush? Roomba Paintings!

Doubt

[video src=https://vimeo.com/161752738]In Doubt, artist Carsten Höller challenges our perceptions of reality through coded sequences of light and spatio-temporal illusions. His goal was to blur the lines between spectator and performer within a work of art, while instilling a deep feeling of doubt inside us. The installation begins as a single hallway of light, which subsequently divides itself into two paths, each of which is individually illuminated by either yellow or green lights. Once a spectator chooses a path, they are presented with a multi-level maze of sorts, which combines different sequences of light projection with moments of darkness to challenge our perceptual framework.

Migration (Empire) by Doug Aitken

  • by

[video src=[video src=https://www.youtube.com/watch?v=JZ6cJaGm79E]]American hotel rooms are where Doug Aitken’s short film Migration (Empire) takes place. The artist unexpectedly mixed the scenes of motel room settings with wild animals. As the animal explore the ubiquitous industrial interiors, the film explores the relationship between these American untamed wilderness and our human involvement of industrialization. The film includes many beautiful but also cruel scenes, such as a fox wandering in the motel room and noticing the view outside of the window is different because of the mesh screen; a deer drinking water from a swimming pool; an otter bathing in a bath tub. The film shifts continuously shifts to another animal, another occupant with a new room, suggesting the homelessness embodied by the motel room.

The Animal, Vegetable, Mineralness of Everything

installed_med72.jpg"Her biri bir hayvan, sebze ya da mineral aklına sahip üç otoportre, birbirleriyle şiddetin doğasını tartışır ve korkularını -genel olarak da birbirlerinden duydukları korkuları- ele alırlar. Ayrıca, kendilerinden önceki ‘o şey’i merak ederler ve biz, gerçekte neler olup bittiğini anlama çabası içinde, onların kendi iç dünyalarını ona nasıl yansıttıklarını dinleriz. Onlar da birbirlerini duyarlarken, hiçbir şey fikirlerine nüfuz ediyormuş ya da onları etkiliyormuş gibi görünmez: Hangi konuyu tartışıyor olurlarsa olsunlar, nihayetinde kendi ilgilerine ve sabit fikirlerine geri dönerler. Bu çalışma bir ‘sinemasal heykel’dir. Diyaloglar önceden kaydedilmemiştir ve birilerinin onu ziyaret ettiği her seferinde, bir bilgisayar programınca gerçek zamanda yaratılmış olarak farklı olur. Bu figürlerin yaptıkları konuşmalar ne tamamen senaryodur ne de gelişigüzel; bilakis, yazılımla onların her birine bir ‘kişilik’, bir lugat, çağrışım alışkanlıkları, takıntılar ve bir film sahnesindelermiş de rollerini tekrar tekrar fakat hep değiştirerek prova ediyorlarmış gibi davranmalarını sağlayan başka kişilik özellikleri yüklenmiştir.” – Ken Feingold

Robot Chair

[video src=http://www.youtube.com/watch?v=Pxq2chA5AT8 align: left height: 220] "Bu çalışma, izleyicilerin bir alanın ortasına konmuş bir sandalyeyi gözlemeleriyle başlar. Aniden sandalye yüksek bir çatırtıyla parçalanır ve izleyiciler sandalyenin bacakları, oturma yeri ve arkası döşemeye saçılırken dehşet içinde kalırlar. Anlaşılan çok yanlış bir şey yapılmıştır. Anlamlı bir duraksamanın ardından tek tek parçalar hareket etmeye, birbirlerine takılmaya başlarlar ve sandalye kopmuş parçalarını yeniden toplamaya koyulur. Robotic Chair, sanki bir çocuk izleniyor ve onun yapacağı, fakat kendi başına öğrenmesi gerektiği için kendisine yardım etmenin de mümkün olmadığı hatalar önceden görülüyormuş gibi, izleyiciden önemli bir empati göstermesini beklemektedir. Sistem hata yaptığında gerilim yükselir, sonra da hataların nasıl düzeltileceği, kendi kendini onarma süreci ilerledikçe bir sonraki görevle nasıl başa çıkılacağı yavaş yavaş görülür. Sistemin başarılı olacağı inancı ile bu görünüşte başarılması imkânsız -üstelik hem çok sıkıcı hem de metaforik bakımdan genel nitelikli olan- görevin nasılsa yerine getirilemeyeceği düşüncesi arasında hassas bir denge kurulmuştur.

Pamphleteer

[video src=http://www.youtube.com/watch?v=7Z9oCgtYuu0 align: right height: 220] Yapılan incelemeler göstermiştir ki, insanlar bir aktivistten ziyade bir robottan gelen yayınları kabullenmeye daha yatkındırlar. Pamphleteer, nam-ı diğer Little Brother, yıkıcı yayın dağıtan bir propaganda robotudur. Pamphleteer, sevimliliğin estetiğinden fayladalanarak propaganda yapma kapasitelerini engelleyen toplumsal koşullanmayı baypas edecek şekilde düşünülmüştür. Pamphleteer Amerikan bilim-kurgu sineması ve Japon oyuncak estetiği gelenekleriyle tasarlanmıştır. Robotun yararlılığını sağlayan teknolojik gelişkinlik değil, onun estetik çekiciliği, yani ‘sevimlilik faktörü’dür (CF). Robotun formu çocuklar, kedi yavruları ve oyuncak ayılar gibi çağdaş sevimlilik paradigmalarının kapsamlı bir araştırmasına dayanmaktadır ve kendisini Pamphleteer ’in aşırı büyük başı ve gözleriyle, robotun kısa, tombul bedeniyle açığa vurmuştur

Mypocket

burak-arikan-mypocket-exhibition-neubergMYPOCKET by Burak Arikan traces simultaneously a personal history of expenditures and universal financial forecast. The artist has meticulously retained physical and virtual evidence of all his expenditures, creating a database visualization of their passage and custom software algorithm of their probability of recurrence. The Transactions Feed archives all of his economic interactions (thereby making all his personal financial records public), and posts their percentaged predictions.

Mypocket

MyPocket sanatçının günlük banka hareketlerindeki örüntüleri analiz ederek her gün bir sonraki gün ne alacağını tahmin eden bir canlı yazılımdır. Bu tüketim tahminlerini ve geçekleşen… Read More »Mypocket

Vectorial Elevation: Relational Architecture 4

vectorialelevation_mexico_06.jpgRafael Lozano-Hemmer's>Rafael Lozano-Hemmer's Vectorial Elevation is "an interactive art project originally designed to celebrate the arrival of the year 2000 in Mexico City’s Zócalo Square. The website www.alzado.net enabled any Internet user to design light sculptures over the city’s historic centre, with eighteen searchlights positioned around the square. These searchlights, whose powerful beams could be seen within a 15 kilometers radius, were controlled by an online 3D simulation program and visualised by digital cameras. A personalised webpage was produced for every participant with images of their design and information such as their name, dedication, place of access and comments. These web pages were completely uncensored, allowing participants to leave a wide variety of messages, including love poems, football scores, Zapatista slogans and twenty-seven marriage proposals. In Mexico, the project attracted 800,000 participants from 89 countries over the course of its two-week duration."[1]

Virtual Mirror- Rain

[video src=http://vimeo.com/10002754 align:right height:220]

Artist Tao Sambolec's expanded conception of art emphasizes tactility, embodied experience, affect and perception in space, often involving displacements that heighten our sensory awareness. In this respect, his work finds good company with pioneering contemporary artists from Duchamp to Eliasson. A case in point is Virtual Mirror – Rain, which received Honorable Mention at Prix Ars Electronica. The artist has somehow managed to achieve what might at first seem impossible: rain falling from the skies outside the gallery triggers an equivalent amount of rain "falling up" inside the gallery!

NomadicMILK

[video src= https://www.youtube.com/watch?v=tdSdGKvCvpA]Esther Polak’s art project NomadicMILK, 2009, shadows two different aspects of the dairy economy in Nigeria. Polak spent the early months of 2009 in the deserts of Nigeria following both the paths of those in charge of the production of the milk, the cow herder, and those in charge of the distribution of the milk, a truck driver. Through visual and GPS recording of both subjects, Polak’s NomadicMILK persuades the observer to redefine new relationships between the environment and technology. Polak introduced a GPS robot to the nomadic cow herders of Nigeria during her data collection. Polak remarked that she was fixated “on how people see their own tracks and how they react with that. When people see their own track, they see part of their life, part of their identity.”

Nocturnal Flow

Erwin Redl’s large-scale light installation Nocturnal Flow presents itself as a sea of LEDs stretching from floor to ceiling of the University of Washington’s Allen Center. Composed of over 10,000 individual light units whose intensity varies through time, the grid-like work serves both to emphasize the verticality of the space in which it is housed, but also to accommodate a natural motion birthed from sterility. The use of environmentally-reponsive sensors also imbues the work with a streak of subjectivity, as it can be perceived in contrasting ways depending not only on angle of view, but also time of day or year.

The Painting Fool

close_up_129.jpgThe Painting Fooles un programa de computadora y obras de arte desarrollado originalmente en 2001 por Simon Colton y los investigadores de la Computational Creativity Research Group at Imperial College, London. El objetivo final de Colton para The Painting Fooles era crear una pieza que es visto como puramente creativo, lo que él se refiere como “Creatividad Computacional”; creyó que, para conseguir esto The Painting Fooles estaba obligado a tener comportamientos que son hábiles, apreciativo, e imaginativo

Natural History of the Enigma

kac.nat.hist.enigma.01.jpgHistoria Natural del Enigma “es una serie de obras que presenta la flor transgénica petunia” Edunia “, que tiene parte de la secuencia genética del artista Eduardo Kac inserta en ella. Aparte de la propia planta, la serie se compone de paquetes de semillas de edición limitada de la planta, un conjunto de litografías llamada “Edunia Seed Pack Studies”, la escultura pública “Singularis”, pinturas de acuarela “Mysterium Magnum I-VIII”, y las fotografías de la planta “Plantimal I-VI.” el proyecto fue desarrollado por Eduardo Kac en colaboración con científicos de la Universidad de Minnesota entre 2003 y 2008, y fue exhibida inicialmente en el Weisman Art Museum in Minneapolis.[1].

The Yes Men

[video src=http://www.youtube.com/watch?v=LiWlvBro9eI align: left height: 200] Hay innumerables estrategias y motivaciones detrás de suplantación en Internet. Algunos son engaños legítimos, otros maliciosos, otras sátiras. Tome este error, por ejemplo: Gogle.com. Hipotéticamente, por cada persona con un pegajoso "o" clave, o doble golpe de teclado demasiado rápido, hay alguien ahí fuera que es capaz de atacar maliciosamente la mecanógrafa lamentablemente imperfecto, la historia de registro, etiqueta de Internet y datos personales. Inversamente, estas tácticas de guerrilla pueden ser usado hipotéticamente similarmente para atacar empresas con reputación moral dudosa, que es exactamente lo que un grupo de internet-engaño, denominado "The Yes Men", han hecho.

Yolande Harris “Sun Run Sun”

throughsextantweb-150x150.jpg  satsoundingFrankfurt1web.jpg  satsoundingFrankfurt2.jpg  sunrunsun1-150x150.jpg

“Estoy viendo una sensación de dislocación de mi ambiente inmediato por su representación alternativa en los datos de posición, las figuras de longitud y latitud actualizados cada segundo mientras me muevo. ¿Qué lugar hay para mis sensaciones, mi fenomenología, mi consciente y el inconsciente conciencia del espacio si este conocimiento es tan eficiente y funcionalmente redundantes por las tecnologías de navegación por satélite? "  – Yolande Harris

The Sheep Market

[video src=http://www.youtube.com/watch?v=3Mmb5aSscck] The Sheep Market es una obra de arte basada en Web que utiliza el sistema ‘Amazon Mechanical Turk “(MTurk) para involucrar miles de trabajadores en la creación de una base de datos masiva de dibujos. Aaron Koblin’s The Sheep Market is a web-based artwork that uses the ‘Amazon Mechanical Turk’ system to get thousands of workers involved in the creation of a massive database of drawings. La inspiración de Koblin para ‘The Sheep Market’ era tratar de explotar la creatividad humana, y al mismo tiempo arrojar luz sobre el papel insignificante que cada trabajador desempeña como parte de grupo. Pero Koblin era sobre todo curioso de cómo los trabajadores responderían a su tarea absurda: “Cuando vi la primera oveja venir a través del sistema, supe que había tomado la decisión correcta. Como yo esperaba cada oveja refleja verdaderamente el individuo y la humanidad detrás de él”.

77 Million Paintings

[video src=http://www.youtube.com/watch?v=biKfLio3rWU height:210 align:left] En 2009, Brian Eno – inventor de la música, productor discográfico y artista visual reconocido – fue invitado a Sydney para curar un proyecto llamado Luminoso, parte de Vivid Sydney, una fiesta pública única para “transformar la ciudad en un lienzo viviente espectacular de la música y la luz en y alrededor de la Sydney Opera House, The Rocks, Circular Quay y City Centre “. La belleza de la fiesta no sólo reside en la variedad de diferentes obras de arte y performances exhibidas durante el curso de Luminoso, sino también, de acuerdo con Eno, en el denominador común de los artistas combinados: la incapacidad de colocarlos en una categoría obvio. Afirmó que “[l] son personas que trabajan en los nuevos territorios, los lugares en el medio, los lugares apartados en los bordes. […] Algunos de ellos toman formas viejas y se infunden nueva vida, y se hacen nuevos otra vez, y otros inventan formas de arte que antes no existían”.

Virtual Mirror – Rain

[video src=http://vimeo.com/10002754 align:right height:220]La concepción ampliada del artista Tao Sambolec destaca la tactilidad, la experiencia encarnada, el afecto y la percepción en el espacio, cuales a menudo involucra desplazamientos que elevan nuestra conciencia sensorial. En este sentido, su trabajo se encuentra buena compañía con artistas pioneros contemporáneos de Marcel Duchamp a Olafur Eliasson. Un ejemplo es su notable instalación Virtual Mirror – Rain , que recibió Honorable Mention en 2010 en Prix Ars Electronica, el concurso internacional más importante para el arte multimedia.

The Yes Men

  • by

[video src=http://www.youtube.com/watch?v=LiWlvBro9eI align: left height: 200] There are innumerable strategies and motivations behind impersonation on the Internet. Some are legitimate hoaxes, others malicious, others satire. Take this typo for example: Gogle.com. Hypothetically, for every person with a sticky "o" key, or too fast of a double-keystroke, there is someone out there who is able to maliciously attack the unfortunately imperfect typist, logging history, Internet etiquette, and personal data. Inversely, one could hypothetically use similar guerilla tactics to attack companies of questionable moral standing, which is exactly what an internet-hoax group, referred to as “The Yes Men,” have done.

The Painting Fool

close_up_129.jpgThe Painting Fool is a computer program and artwork developed originally in 2001 by Simon Colton and researchers at the Computational Creativity Research Group at Imperial College, London. Colton’s ultimate goal for The Painting Fool was to create a piece that is seen as purely creative, what he refers to as “Computational Creativity”; he believed that to achieve this The Painting Fool was required to have behaviors that are skillful, appreciative, and imaginative. Skillful behaviors deal with the mechanical physical process of painting. The Painting Fool is able to take a scan of a photograph and determine the individual colors used within the composition, grouping them together in similar palettes. In addition The Painting Fool records the different pastel, pencil, and brush strokes as well as an analysis of the animation of strokes

The LED Kimono Project

  • by

SFEMF-BIRGHT-620x413.jpgMiya Masaoka's LED Kimono Project is an installation based, performance piece in which 444 hand-sewn LED light sensors respond to musical and physical conditions. The artist's website, http://www.ledkimono.com/ describes how the instrument/garment is used and offers insights to her mission: "The LED Kimono Project represents an extension of and an expansion upon the large body of work that I have developed in the last decade addressing interactivity with insects, plants, and the human brain."